Ataşehir Nehir Anaokulunda Atölye sistemi ne dayalı, yani öğrencinin eğitimin içerisinde bulunarak, dokunarak, keşfe çıkarak, 5 duyu organına hitap eden bir eğitim metodu uygulanmaktadır. Her hafta birden fazla Atölye çalışmasıyla eğitim interaktif hale getirilerek pekiştirilir.

Atölyelerimiz

Minik sanatçılarımız sanat atölyesinde hayal gücü ve doku çalışması çizgi,biçim,renk,şekil ve desenleri,dünya kültürlerini ve sanatçıların tekniklerini keyifli bir oyun içinde uygulayarak öğreniyorlar.Sanat Atölyesinde Ebru sanatı,köpük,alçı çalışması kumaş boyama,t-shirt boyama çalışmaları,çamur ve kilden sanatsal çalışmalar yapıyoruz.

Fen-doğa programı, dokun, dene ve öğren ilkeleriyle çocuklarımızın yaşayarak ve keşfederek öğrenmelerini hedefler. Çocuklarımız doğayla ne kadar etkileşim içindeler? Çevrelerinde ki değişimleri ne kadar fark edebiliyorlar? Küçük yaştan itibaren çocuklarımıza doğa sevgisini aşılamak, kendi sebzelerini yetiştirmek, küçük canlıları, kuşları gözlemlemek için doğa çalışmalarının işleyişi çok önemlidir. Kuşların kışın beslenmeleri için kuş evleri hazırlıyoruz. Ekolojik sistemi tanıyor ve bizim için ne kadar önemli olduğunu öğreniyoruz. Parmak izlerimiz aynı mı? Derimiz bizi Nasıl korur? Yağmur yağdırabilir miyiz? Hangisi daha sıcak? Tırtıl Nasıl kelebek oldu? Çiçeğimiz Nasıl renklendi? Gibi daha pek çok sorunun cevabını bilim ve doğa atölyesinde öğreniyoruz.

Gems programı California Üniversitesi bünyesinde yer alan Lawrance Hall of Science adlı bir fen merkezi tarafından oluşturulmuş,sürekli gelişen bir programdır. Gems programı ile okulumuzdaki fen-doğa deneylerini ve matematik çalışmalarını atölye çalışmaları ile birleştirip öğrenmeyi sürükleyici ve eğlenceli hale getirmeyi hedeflemekteyiz. Gems etkinlikleri temel bilimsel kavram ve yöntemleri açıklarken aynı Zaman’da çocuklar erken yaşlarda bilgiyi keşfetmeyi de yaşayarak öğrenirler. Bu programda öğrencilerin ilgilerini çeken çeşitli eğlenceli konular ele alınır.Karıncalar ,Uğur böcekleri, penguenler, kutup ayıları, kelebekler, ağaç evler gibi …

Öğrencilerin aktif katılımları sağlanarak etkin öğrenme sağlanır. Eğlenceli etkinliklerle çocukların fen ve matematiğe ilgi duymaları sağlanarak bilimsel düşünmelerin ilk temelleri atılır. Gems üniteleri, fen bilgisi eğitiminde “gözetimli keşif” yönteminin en iyi yönlerini yansıtmaktadır. Gözetimli keşif yöntemi bireylerin öğrenime doğrudan katılımını sağlar. Gözetimli keşif yöntemi öğrencilerin fen ve matematik kavramlarını anlamalarını ve günlük yaşamlarında gerek duydukları sorgulama alışkanlığını edinmelerini sağlanmaktadır.

Çocukların okul öncesi kurumlarında yaptıkları mutfak etkinliklerinin önemi çok fazladır. Temel matematik becerileri ve dil gelişimleri açısından çok faydalıdır. Ayrıca yeni yemekler yaratmak kedilerine güvenlerini artırdığı gibi yıllarca sürecek sağlıklı beslenme alışkanlıklarının da temellerini atmalarına yardım eder.

Mutfak etkinliklerinde çocuklar psiko-motor koordinasyonlarını geliştirir ve beş duyuları ile keşfederek öğrenirler. Çatal, aşık, bıçak tutmayı ve kullanmayı öğrenirler. Çocuklar, mutfakta besin hazırlama çalışmalarında karışımdaki her bir maddeyi ölçme, karıştırma, yiyeceklerin yapı, renk değişimlerini inceleme, karışımları koklama ve tatma gibi pek çok şeyi öğrenirler.

Share: